7 dowodów na to, że Twoja aplikacja webowa lub mobilna jest przestarzała i wymaga aktualizacji lub modernizacji

Aplikacje webowe i mobilne stały się kluczowymi narzędziami w rozwoju niemal każdej firmy, niezależnie od branży. Efektywna obecność w różnych kanałach sprzedaży oraz interakcja z odbiorcami to już standard – dedykowane aplikacje internetowe są jednymi z najważniejszych i najskuteczniejszych metod dotarcia do klientów. W dzisiejszych czasach prawie każdy posiada urządzenie mobilne, a dedykowane aplikacje webowe i mobilne nie tylko pełnią rolę kanału sprzedaży, ale również przyczyniają się do budowania relacji z klientami oraz optymalizacji procesów biznesowych. Ponadto stanowią cenne źródło danych analitycznych. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na stworzenie aplikacji mobilnej lub webowej. Jednak to nie wystarczy – aby zdobyć i utrzymać przewagę konkurencyjną, konieczne jest regularne aktualizowanie aplikacji. Oto 7 oznak, że Twoja aplikacja wymaga modernizacji.

Zbyt długi czas ładowania aplikacji

Gdy otrzymujesz oprogramowania na zamówienie od profesjonalnej firmy programistycznej, chcesz, aby było jak najbardziej intuicyjnie i przyjazne dla użytkowników. Jednym z najistotniejszych czynników jest czas ładowania aplikacji. W czasach, gdy wszystko dostępne jest niemal od ręki, użytkownicy i klienci nie mają ochoty czekać, aż Twoja aplikacja się załaduje. Podobnie jak ze stroną internetową – gdy wczytywanie zawartości trwa zbyt długo, wzrasta ryzyko, że użytkownik odwiedzi stronę konkurencji. Sygnałem, że Twoja aplikacja staje się przestarzała i wymaga aktualizacji jest czas ładowania dłuższy niż kilka sekund. Zarówno aplikacja webowa, jak i mobilna powinna działać płynnie, jeśli więc obrazki ładują się za długo i nie ma informacji, czy oprogramowania zacięło się, czy nadal wczytuje zawartość, pora znaleźć software house, który to naprawi!

Komunikaty informujące o błędzie

Kto lubi, gdy w czasie korzystania z aplikacji wyskakuje error, czyli komunikat o błędzie? Nikt, w szczególności, jeśli komunikat napisany jest językiem zupełnie niezrozumiałym dla odbiorcy. Jeśli taka sytuacja często pojawia się w Twojej aplikacji, może to świadczyć o tym, że oprogramowanie wymaga aktualizacji. Utrzymanie aplikacji to proces, który obejmuje naprawianie takich błędów na bieżąco – dlatego, jeśli nie jesteś pewien, czy Twój zespół jest w stanie sam zmodernizować oprogramowanie, powinieneś jak najszybciej skorzystać z profesjonalnych usług programistycznych. Pamiętaj też, aby wszelkie pojawiające się w aplikacji komunikaty były czytelne i zrozumiałe dla użytkownika, aby wiedział, jak postępować w przypadku pojawienia się błędu.

Niedostosowanie aplikacji do wszystkich systemów operacyjnych

Tworzenie aplikacji webowych i rozwój aplikacji mobilnych muszą obejmować dostosowanie oprogramowania do wszystkich systemów operacyjnych. Jest to szczególnie ważne w przypadku aplikacji mobilnych – jeśli Twoja aplikacja działa tylko na systemie operacyjnym Android lub tylko na systemie iOS, Twoja firma traci ogromne grono potencjalnych odbiorców, a więc i potencjalnych klientów. Nie martw się, doświadczone software house’y potrafią budować aplikacje, które płynnie działają na wszystkich systemach operacyjnych.

Niepoprawne wyświetlanie na różnych urządzeniach

W kontekście tworzenia aplikacji mobilnych i webowych wiele mówi się o responsywności. Gdy aplikacja nie jest zbudowana responsywnie, nie wyświetla się prawidłowo na niektórych urządzeniach lub rozdzielczościach ekranu, co jest bardzo zniechęcające dla użytkownika i może być powodem zaprzestania korzystania z aplikacji. Jeśli system nie pozwala na dostęp do aplikacji z różnych urządzeń, liczba użytkowników stopniowo maleje. Jeśli widzisz, że Twoja aplikacja nie jest dostosowana do jakiejś rozdzielczości lub niepoprawnie wyświetla się na jakimś urządzeniu mobilnych, to zdecydowanie znak, że pora na modernizację.

Niezrozumiałe komunikaty w panelu administratora

Do najczęściej występujących tego typu błędów należą np. komunikaty o wtyczce, która wymaga aktualizacji lub przestała być wspierana. Niestety nie zawsze komunikaty są zrozumiałe – specjalistyczny, techniczny język nie dla każdego musi być jasny, dlatego zdarza się, że po prostu nie wiadomo, o co w danym komunikacie chodzi. Tak naprawdę w takich sytuacjach system po prostu sam „daje znać”, że wymaga aktualizacji i trzeba go zmodernizować. Wyeliminowanie takich usterek jest konieczne dla dalszego funkcjonowania.

Nadmiar wtyczek

Wtyczki dedykowane aplikacjom mobilnym i aplikacjom webowym są oczywiście bardzo przydatne. Ułatwiają życie użytkownikom i pozwalają na maksymalizację użyteczności aplikacji i integrację systemów. Może się jednak okazać, że takich wtyczek jest po prostu zbyt wiele. Kilkadziesiąt zainstalowanych pluginów, z których używanych jest kilka – taka sytuacja może doprowadzić do obniżenia wydolności systemu, a co za tym idzie – do spowolnienia jego działania. Może się też zdarzyć, że część wtyczek zainstalowana była przez pomyłkę, jest już nieaktualna lub została zainstalowana z myślą o przyszłych działaniach, które jednak nie nastąpiły. Jeśli z części wtyczek nie korzystasz, nie ma sensu ich utrzymywać. Pora na porządki i gruntowną aktualizację w ramach skutecznego utrzymania aplikacji.

Przeciążona baza danych

Przepis na spowolnienia działania aplikacji? Przeciążona lub nieuporządkowana baza danych! Jeśli np. w bazie danych powtarzają się rekordy, aplikacja nie tylko działa wolniej, ale nawet wykonanie niektórych operacji może być zupełnie niemożliwe. Pamiętaj, że aplikacja z przeciążoną bazą danych może nie być w stanie przetworzyć danego zapytania.

Podsumowanie

Jak widzisz, aktualizacja oprogramowania aplikacji mobilnych i webowych to podstawa utrzymania aplikacji i opieki nad nią. Czynności te są niezbędne do poprawnego funkcjonowania aplikacji. Aby Twoje oprogramowanie działało tak, jak powinno i było aktualne w kontekście potrzeb rynkowych i oferty konkurencji, musisz nieustannie nad nim pracować, rozwijając je i modernizując.

Podobne wpisy

Sprawdź nasz podcast

Czekamy na Twoją
wiadomość

Masz nowe pomysły, stare systemy do ogarnięcia, albo problem do rozwiązania? Napisz do nas, zaproponujemy, jak to zrobić uwzględniając czas, budżet i zasoby. 

Jeśli jest przed 15:00 - zadzwonimy do Ciebie jeszcze dzisiaj.

Jeśli jest po 15:00 - skontaktujemy się jutro, no chyba że jutro jest weekend to słyszymy się w poniedziałek.

Twoja wiadomość do nas dotarła. Wkrótce skontaktuje się z Tobą nasz Sales Manager, Sebastian!
Ups! Coś poszło nie tak podczas wysyłania formularza.